• PAKETRESA
  • KRYSSNINGAR
  • ENDAST FLYG
  • ENDAST HOTELL
  • VÅRT UTBUD
  • MIN SIDA
  • VANLIGA FRÅGOR      

Regent Seven Seas Cruises

Antal fartyg 3
Kryssningsområden Medelhavet, Baltikum, Västindien, Alaska, New England, Sydamerika, Jorden runt
Valuta ombord USD
Prisnivå (från pris per dag) ca sek 3800
Regent Seven Seas erbjuder högklassiga kryssningar över hela världen. I flottan ingår idag tre lite mindre fartyg där fokus ligger på att erbjuda gästerna hög servicenivå, bra mat och goda faciliteter. Kryssningarna är alltid All Inclusive vilket innebär att förutom samtliga måltider i de olika restaurangerna samt vin och drinkar ingår även ett stort antal utflykter i priset. Samtliga passagerare bor i rymliga suiter och nästan alla har privat balkong.

Stämning & atmosfär
Ombord på Regent Seven Seas kryssningsfartyg råder en elegant atmosfär. Frihet och utrymme är två av nyckelorden och betyder i praktiken att man som passagerare själv ska ha friheten att bestämma över sin tid vad gäller mattider och underhållning. Här behöver man inte boka till en viss sittning när det blir kväll utan restaurangerna har ”open seating”. Regents fartyg tar få passagerare i relation till storleken vilket gör att det är väldigt gott om plats ombord .

Dagtid är klädkoden ”casual” medan man till kvällen förväntas klä upp sig lite mer, då är det ”elegant casual formal” som gäller. Dvs passagerarna klär sig snyggt och elegant utan formella krav. På längre kryssningar än en vecka har man någon kväll man kallar ”optional formal” dvs de söm önskar klär upp sig i smoking och motsvarande för damerna.

Läs mer

Seven Seas Mariner

Kategori: 5+
Tonnage: 48075
Längd: 216 m
Byggår/Ombyggd: 2001/2009
Passagerare: 700
Besättning: 445
Seven Seas Mariner är ett mellanstort fartyg med mycket gott om plats både utomhus och i de eleganta sällskapsrummen. Samtliga 700 passagerare bor i stora utsides suiter med balkong.

Läs mer


Seven Seas Navigator

Kategori: 5+
Tonnage: 28550
Längd: 172 m
Byggår/Ombyggd: 1999/2009
Passagerare: 490
Besättning: 340
Seven Seas Navigator är lite mindre än rederiets övriga fartyg men håller samma höga standard på inredning , mat och service mm. Samtliga 490 passagerare bor i utsides suiter varav 90% har balkong.

Läs mer


Seven Seas Voyager

Kategori: 5+
Tonnage: 42363
Längd: 204 m
Byggår/Ombyggd: 2003/2009
Passagerare: 700
Besättning:
Seven Seas Voyager är ett mellanstort fartyg med mycket gott om plats både utomhus och i de eleganta sällskapsrummen. Samtliga 700 passagerare bor i stora utsides suiter med balkong.

Läs mer

OM GLOBETROTTER

Väljer du Globetrotter väljer du också lång erfarenhet och personlig service. Vi hjälper dig att hitta den resa som passar dig.
Läs mer

ERBJUDANDEN

NyhetsbrevVill du ha nyheter, restips och aktuella erbjudanden från Globetrotter?

E-post:
Om Globetrotter| Pressrum| Om personuppgifter| Resevillkor| Popup-blockerare/Om Cookies| Sajtkarta| Vanliga frågor|
Kontakta oss på telefon eller info@globetrotter.se © Copyright Globetrotter, 2010
Globetrotter ingår i Thomas Cook-gruppen, där även arrangören Ving ingår.